Editorial


Názov: Dunaj, jeho ekosystémy a ľudská činnosť

Anotácia:

Dunaj s dĺžkou vyše 2800 km je po Volge druhou najväčšou európskou riekou, ktorá ovplyvňuje až podmieňuje aktivity obyvateľov v jej blízkosti. Publikácia je venovaná ekosystémom Dunaja, ľudskej činnosti na ňom, rizikám, ktoré rieka so sebou prináša a ochrane prírodných hodnôt vnútrozemskej delty Dunaja na území Slovenska. Výber kapitol bol vedený snahou priblížiť ekosystémy Podunajska a princípy ich fungovania s osobitným zreteľom na vybrané zložky. Prehľad dunajskej fauny dopĺňajú tri prípadové štúdie podložené pôvodnými výsledkami výskumu vtáčích spoločenstiev lužných lesov Podunajska, sledujúce vývoj zimujúcej populácie a obnovy hniezdnej populácie orliaka morského, negatívneho areálového a populačného trendu krakle belasej v podmienkach zanikajúcej reliktnej populácie. V súvislosti s abiotickými aj biotickými prírodnými hodnotami územia sú prezentované činnosti človeka, zamerané na využívanie prírodných zdrojov, ktoré rieka a jej ekosystémy poskytujú a na ochranu pred rizikovými faktormi, ako sú napr. povodne. Časť, venovaná ochrane územia pred povodňami je doplnená výsledkami výskumu drevín, ovplyvnených realizáciou protipovodňových opatrení v posledných rokoch na viacerých lokalitách na území Bratislavy. Ekosozologický význam a aktuálny status ochrany prírodných ekosystémov alúvia Dunaja približuje kapitola, venovaná ochrane prírody Podunajska v nadväznosti na ochranu prírodných hodnôt rieky v susedných krajinách. Z hľadiska územnej ochrany bolo v blízkosti hlavného toku Dunaja vyhlásených viacero typov chránených území (chránená krajinná oblasť Dunajské luhy, viaceré maloplošné chránené územia chránené areály, prírodné rezervácie, národné prírodné rezervácie, prírodné pamiatky, chránené vtáčie územie Dunajské luhy, územia európskeho významu, ramsarská lokalita Dunajské luhy, významné botanické územia), ktoré sú v práci podrobnejšie charakterizované.

Monografia je spracovaná formou interaktívneho CD, čo poskytuje priestor na prezentovanie rozsiahleho fotografického materiálu a ďalších grafických prvkov, ktoré vhodne dopĺňajú jednotlivé textové časti.

 

Vypracovanie a vydanie tejto monografie bolo finančne podporené z projektu KEGA č. 3/7234/09 "Informačné technológie ako nástroj vzdelávania v oblasti hodnotenia environmentálnych a ekologických rizík a ozdravovania životného prostredia".

Terénny výskum, spracovanie obrázkov, máp a fotodokumentácie boli podporené z projektu VEGA č. 1/1139/11 "Zmeny konektivity krajiny v kontaktnej zóne Malých Karpát a priľahlých nížin CONNECA".

Autori:
RNDr. Mirko Bohuš, PhD. (Katedra ekosozológie a fyziotaktiky, PriF UK v Bratislave)
RNDr. Jana Ružičková, PhD. (Katedra ekosozológie a fyziotaktiky, PriF UK v Bratislave)
Mgr. Blanka Lehotská, PhD. (Katedra krajinnej ekológie, PriF UK v Bratislave)

Recenzenti:
RNDr. Eva Kalivodová, CSc.
Ing. Peter Pišút, PhD.
RNDr. Jaromír Šíbl, PhD.

Technická, grafická a redakčná úprava:
Mgr. Blanka Lehotská, PhD.

Vydal: Univerzita Komenského v Bratislave

Všetky práva vyhradené. Táto kniha ani jej časti nesmú byť žiadnym spôsobom reprodukované, ukladané alebo rozširované bez písomného súhlasu autorov.

Copyright: © autori

Rok vydania: 2011

Poradie vydania: prvé

Počet výtlačkov: 100

Rozsah: 370 strán (14,6 AH textu, 291 obr., 16 tab.) + prílohy

Forma: CD-ROM

Požiadavky na publikáciu adresujte na:
Katedra ekosozológie a fyziotaktiky, Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta,
Mlynská dolina B-2, 842 15 Bratislava 4

 

Za odbornú a jazykovú úpravu zodpovedajú autori.
Rukopis neprešiel jazykovou úpravou.

ISBN 978-80-223-3136-4

návrat na obsah